Czy jest to możliwe?
W ostatnim czasie tryb pracy zdalnej opanował świat. Nie jest to jednak forma dokładnie uregulowana prawnie. Decyzja o zleceniu pracownikowi pracy zdalnej leży wyłącznie w gestii pracodawcy. Przepisy nie mówią o tym, skąd dokładnie praca ma się odbywać. To daje nam szereg nowych możliwości i udogodnień.
Wiadomo, że taka forma wykonywania obowiązków ma swoje plusy i minusy. Wiele zależy też od preferencji samego pracownika. Z jednej strony praca zdalna jest jednym słowem wygodna i nie tak czasochłonna – mowa tutaj o dojazdach do pracy. Natomiast jak wiemy w domu czeka na nas więcej „rozpraszaczy” i czasem ciężej jest się na tyle zmobilizować. Dobrze jest więc podjąć decyzję o takim trybie pracy wspólnie z pracownikiem.
Praca w trybie zdalnym musi być ściśle określona czasowo. Pracownik powinien wiedzieć w jakich godzinach ma wykonywać swoje obowiązki.
Co z pracą zza granicy?
To możliwe! Przepisy prawa nie regulują dokładnie, czy pracujący ma obowiązek poinformować pracodawcę o miejscu wykonywania pracy zdalnej. Jeśli jednak wiąże się przyszłość z danym pracodawcą warto poinofmować go o zmianach miejsca pracy – szczególnie jeśli jest ona tak drastyczna jak praca z innego kraju.
Konsekwencje?
Wiemy już, że praca zza granicy nie jest zabroniona. Trzeba się jednak liczyć z konsekwencjami podatkowo-prawnymi takimi jak inne zasady panujące w kodeksie prawa pracy czy rozliczenia podatkowe.