Warning: Undefined property: LearnDash\WooCommerce\Admin\Pages\Sections\Settings_Enrollment_Status::$setting_option_initialized in /home/platne/serwer229391/public_html/finlaw.pl/wp-content/plugins/learndash-woocommerce/src/App/Admin/Pages/Sections/Settings_Enrollment_Status.php on line 121
Wymiana walut – jak, gdzie i kiedy? – Finlaw

Wymiana walut – jak, gdzie i kiedy?

Wymiana walut – jak, gdzie i kiedy?

Wymiana walut – oszczędzanie, możliwości, rady

W życiu codziennym często natrafiamy na ryzyko walutowe. Nawet częściej niż może nam się wydaje. Wakacje za granicą,  zakupy   w zagranicznym sklepie, a może kredyt walutowy? Poniżej kilka trików, które pomogą zminimalizować ryzyko i wiedzieć, jak racjonalnie dokonywać wymiany.

Od czego w ogóle zależy kurs danej waluty?

Kurs waluty to wyrażenie waluty innego kraju. Ulegają one ciągłym wahaniom. Zazwyczaj są one względnie małe, ale zdarzają się też te gwałtowne (np. niegdyś franek szwajcarski). O „mocy” waluty względem innych decyduje siła gospodarki danego kraju i zaufanie wobec niej innych państw. W codzienności waluty reagują na odczyty wskaźników. Dla zwykłego turysty nie ma to tak wielkiego znaczenia jak np. dla traderów, którzy próbują szukać dobrych okazji.

Co prawda my nie mamy wpływu na wahania kursów, ALE za to mamy wpływ na moment dokonywania przewalutowania i miejsce, w którym dokonujemy tego procesu.

Kiedy najlepiej wymieniać walutę?

Warto wziąć pod uwagę opinie ekspertów, którzy na bieżąco komentują i analizują walutowe rynki międzynarodowe. Obserwować wykresy kursów walut i obserwować tendencję (wzrost/ spadek). Statystki uwzględniające zeszłe lata pod kątem walutowym pokazują, że najkorzystniejszym okresem w roku na wymianę walut jest przełom roku lub kwiecień.

Gdzie wymieniać waluty? Na pewno nie na lotnisku   

Można skorzystać ze zwykłego transferu bankowego – gdy kupujemy coś w zagranicznym sklepie, to takie przewalutowanie nastąpi automatycznie po narzuconym kurskie. Kolejna opcja to zwykłe tradycyjne kantory, albo kantory tworzone przez banki, w których wymiany są często bardziej korzystne niż w standardowym kantorze. Możemy także dokonać wymiany w banku. Wydaje się to rozsądna opcja, ale należy zwrócić uwagę, czy bank nie obciąży nas dodatkowymi kosztami np. za sam przelew. Uważajmy też na wysokie spready. To nie wszystko…

Wymiana walut online

Tutaj korzyści jest wiele. Po pierwsze – oszczędzamy czas oraz koszty związanie z dojazdem do kantoru stacjonarnego. Ponadto, kursy walut można bardzo łatwo porównać w poszczególnych serwisach nie wychodząc z domu. Proces założenia konta jest przeważnie bardzo prosty.

  1. Zakładamy konto walutowe w banku
  2. Założenie konta w internetowym kantorze
  3. Wymiana waluty – tutaj dwie możliwości:

• poprzez internetowy kantor

• poprzez platformę wymiany walut

Revolut – jeden ze sposobów na korzystną wymianę

Karta rewolut, to aplikacja, wielowalutowa karta połączona z aplikacją mobilną. Proces obsługi jest niezwykle prosty i szybki. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą oszczędzić na wymianie walut przy większych kwotach. Kursy są bardziej atrakcyjnie od poniedziałku do piątku niż w weekendy

Oszacuj zysk

• Nie skupiajmy się wyłącznie na spreadzie walutowym. Spójrzy ma to z szerszej perspektywy. Sumujmy WSZYSTKIE opłaty i prowizje, aby zapoznać się z realnym kosztem i móc oszacować opłacalność naszych działań.

Unikaj nieplanowanych transakcji

• Nieplanowane transakcje często kończą się stratą dla nas. Tracimy wymianiając pieniądze na szybko na lotnisku czy dworcu. Można nawet powiedzieć, że nie tylko nie oszczędzamy ale też przepłacamy.

Comments

Leave a comment