Warning: Undefined property: LearnDash\WooCommerce\Admin\Pages\Sections\Settings_Enrollment_Status::$setting_option_initialized in /home/platne/serwer229391/public_html/finlaw.pl/wp-content/plugins/learndash-woocommerce/src/App/Admin/Pages/Sections/Settings_Enrollment_Status.php on line 121
Warunki pracy na pół etatu – Finlaw

Warunki pracy na pół etatu

Warunki pracy na pół etatu

Warunki pracy na pół etatu 🔍
Praca na pół etatu często jest najlepszym możliwym rozwiązaniem i udogodnieniem. W szczególności dla osób, które muszą godzić sporo obowiązków w tym samym czasie.
Czym taka praca charakteryzuje się w praktyce?
Jest to nic innego jak praca o ograniczonym wymiarze godzin. Można łatwo wywnioskować ile czasu powinna ona zajmować. Skoro praca na pełny etat to 40 godzin tygodniowo, to praca na pół etatu oznacza przepracowanie 20 godzin.
Powinności pracodawcy względem zatrudninego
– Osoba zatrudniona w niepełnym wymiarze godzin, pozostaje w świetle prawa pełnoprawnym pracownikiem, który objęty jest stosunkiem pracy. Jeżeli chodzi o umowę, to tutaj wygląda to dokładnie tak samo jak w przypadku pracy pełnoetatowej. Pracodawca ma obowiązek przekazać umowę w dwóch egzemplarzach. Zasady kreowania umowy są identyczne niezależnie od wymiaru godzin pracy i rodzaju etatu.
Pracodawca ma również obowiązek:
– przeszkolić pracownika w zakresie BHP
– zgłosić pracownika do ubezpieczeń
– prowadzić akta osobowe
– wypłacać należne wynagrodzenie
– udzielić urlopu
– rozliczać podatki oraz ZUS
– prowadzić ewidencję czasu pracy
Nadgodziny?
W zawieranej umowie powinny zostać ujęte limity dopuszczalnej liczby godzin pracy ponad normę. W innym wypadku pracownika będzie obowiązywała standardowa dobowa norma, czyli 8 godzin.
Z racji tego, że pracownik wypracowuje mniejszą liczbę godzin ma on do wykorzystania również proporcjonalnie mniej dni urlopowych niż pracownik pełnoetatowy. Ogólnie rzecz biorąc ilość urlopu uzależniona jest również od stażu pracy.
Podsumowując, zarówno pracownik pełnoetatowy, jak i niepełnoetatowy traktowani będą na takich samych zasadach, natomiast różnice w ilości przepracowanych godzin wiążą się z proporcjonalnie mniejszym lub większym wynagrodzeniem i urlopem.

Comments

Leave a comment