Nowy rok, nowe opłaty

Nowy rok, nowe opłaty

Nowy rok, nowe…opłaty! $

  •  Już za kilka dni, a dokładniej 1 stycznia 2021 roku zacznie obowiązywać między innymi opłata mocowa, zapewniająca bezpieczeństwo energetyczne. W tym wypadku dopłata będzie wynosiła od 2,30 do 12,87 zł miesięcznie, w zależności od ilości zużytego prądu w gospodarstwie domowym. Przedsiębiorstwa będą rozliczane na podstawie zużycia w konkretnych godzinach.
  •  Po kilku latach nieobecności powraca opłata OZE, związana z zapewnieniem odpowiednio wysokiego udziału energii ze źródeł odnawialnych. W poprzednich latach wynosiła ona 0 zł, natomiast w 2021 roku wynosić będzie 2,20zł za MWh.
  • Z początkiem stycznia w życie wchodzi również podatek cukrowy, czyli opłata od napojów słodzonych. Możemy spodziewać się wzrostu cen części napojów. Opłata będzie obowiązywała podmioty, sprzedające napoje do punktów sprzedaży detalicznej oraz zamawiających, w przypadku gdy skład napoju stanowi element umowy zawartej przez producenta, a dotyczącej produkcji tego napoju dla zamawiającego. Wysokość opłaty zależna będzie od zawartości cukru w 100 ml produktu, natomiast nie przekroczy ona 1,2 zł (na 1 litr napoju). Ideą wprowadzenia takowej opłaty jest wpłynięcie na decyzje zakupowe konsumentów i poprawa jakości zdrowia społeczeństwa.
  •  Skoro o napojach mowa, to warto wspomnieć również o opłacie “małpkowej”, czyli opłacie od alkoholi sprzedawanych małych objętościach. Opłacać ją będą przedsiębiorcy, którzy sprzedają tego rodzaju alkohol. Wysokość opłat ma wynosić 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach do 300 ml.

Comments

Leave a comment