Metoda kasowa, inaczej nazywana uproszczoną polega na ujmowaniu kosztów w momencie kiedy wiążą się z nimi przepływy pieniężne. Z tej metody mogą korzystać przedsiębiorcy posiadający status małego podatnika, czyli Ci których wartość sprzedaży nie przekracza 1.200.000 €.
Obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonywanych przez małego podatnika towarów i świadczenia usług powstaje:
● z dniem otrzymania całości lub części zapłaty – w przypadku dokonania dostawy lub świadczenia usług na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny,
● z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180 dnia, licząc od dnia wydania towarów lub wykonania usługi – w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług oraz przedmiotu innego niż na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny,
Metoda kasowa
● Metoda kasowa jest wybierana dobrowolnie. Po wybraniu tej metody na fakturach przedsiębiorca musi zaznaczyć, że rozlicza się właśnie tą metodą.
● Podatnik chcący skorzystać z metody kasowej powinien zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym zamierza się tą metodą rozliczać.
● Metoda kasowa wiąże podatnika przez kolejnych 12 miesięcy kalendarzowych. W tym terminie podatnik nie może skutecznie zrezygnować z tej metody i rozliczać się na zasadach ogólnych.
● Rezygnację z tej metody można dokonać na koniec kwartału, w którym podatnik stosował metodę kasową.
● Wybierając metodę kasową, automatycznie zawsze decydujemy się na rozliczanie kwartalne.