Księgowość tradycyjna czy online?

Księgowość tradycyjna czy online?

Księgowość to bardzo ważny aspekt w każdej firmie. Przedsiębiorca może prowadzić ją sam lub zdecydować się na oddelegowanie tego obowiązku do firmy zewnętrznej, najczęściej do biura rachunkowego. W dzisiejszym świecie, kiedy prawie całe nasze życie toczy się w internecie, być może warto rozważyć księgowość online. Czym różni się od tradycyjnej księgowości?
Pod pojęciem księgowości internetowej kryją się aplikacje i strony ułatwiające samodzielne prowadzenie księgowości. Skomplikowane algorytymy w znaczny sposób upraszczają rozliczanie dochodów. Wystarczy, że przedsiębiorca wprowadzi dane, a program automatycznie zaksięguje faktury, wyliczy kwoty podatków do zapłacenia, wygeneruje deklaracje podatkowe, a nawet przypomni o terminach płatności. Nie są to jedyne zalety takiego rozwiązania. Dużym ułatwieniem jest fakt, że przedsiębiorca w każdej chwili może zalogować się do systemu i sprawdzić potrzebne mu informacje. Kolejnym plusem jest oczywiście cena, księgowość internetowa jest dużo tańsza niż tradycyjne usługi księgowe. Oczywistą zaletą jest również brak konieczności dostarczania dokumentów, tak jak ma to miejsce w sytuacji, kiedy zdecydujemy się na stacjonarne biuro księgowe. Zaoszczędza to zarówno nasz czas, jak i pieniądze.
Nie należy jednak zapominać o zaletach tradycyjnej księgowości. Podstawowym plusem jest możliwość kontaktu z wykwalifikowanym pracownikiem, który jest na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami oraz pilnuje aby w nasze rozliczenia nie wkradł się błąd. Bardzo ważnym aspektem jest przeniesienie części odpowiedzialności na biuro rachunkowe, co znacząco odciąża osobę prowadzącą działalność gospodarczą. W przypadku firm, w których niezbędna jest pełna księgowość wybór tradycyjnego biura jest zdecydowanie bardziej rozsądny. Jest to najbardziej rozbudowana forma rozliczania się z przychodów, zatem w tym przypadku konieczne jest powierzenie jej doświadczonym księgowym.
Jak widać oba rozwiązania mają swoich przeciwników i zwolenników. Każda osoba prowadząca firmę powinna zastanowić się jakie są jej potrzeby, a następnie zdecydować które rozwiązanie będzie najlepsze.

Comments

Leave a comment