Czy pracownik może mieć równocześnie dwie umowy o pracę?
Tak, żadne obowiązujące przepisy nie zabraniają pracownikowi posiadania dwóch umów o pracę. Ponadto, nie ma również informacji o maksymalnej dozwolonej liczbie takich umów. Nie ma także wymogu informowania o tym swojego pracodawcy. Jedyną sytuacją, która uniemożliwia posiadania drugiej umowy o pracę jest podpisanie umowy o zakazie konkurencji.
Coraz więcej pracowników chętnie podejmuje się więcej niż jednej umowy o pracę. Można wykonywać pracę zarówno dla jednego pracodawcy, jak i dla dwóch niezależnych od siebie pracodawców.
Pracownik może podpisać dwie umowy o pracę jeśli rodzaj wykonywanej pracy i zakres obowiązków będzie inny niż przy pierwszej umowie. W innym razie mielibyśmy do czynienia z ponad wymiarowym czasem pracy, czyli krótko mówiąc z nadgodzinami.
Jeśli pracodawca zatrudnia osobę na podstawie dwóch umów o pracę, musi mieć na uwadze odpowiednie przerwy w świadczeniu obowiązków przez pracownika.
Pracodawca rozlicza czas pracy dla każdego ze stosunków pracy oddzielnie, każde wynagrodzenie podlega odrębnej ochronie. Z każdego stosunku pracy osoba zatrudniona ma prawo do różnego rodzaju urlopów.
ZUS
Jeżeli pracownik świadczy pracę na więcej niż jeden etat wówczas odprowadzane są składki od całego otrzymanego przychodu. Z każdego stosunku pracy, niezależnie od ilości zakładów pracy, przysługują odrębne koszty uzyskania przychodów. Kwota zmniejszająca podatek może być uwzględniona raz w miesiącu.